Informace pro návštěvníky
Parkování
osobní automobil 60 Kč, motocykl 40 Kč, autobus 100 Kč.
→ Provozovatelem parkoviště je Národní památkový ústav (NPÚ). Příjmy z parkovného míří do údržby a obnovy hradního areálu.
Přístupnost
Prohlídkový okruh věnovaný architektu Dušanu Jurkovičovi a záchraně hradu Muzejním spolkem v dobách první republiky je částečně bezbariérový. Ostatní okruhy nikoli. Pro více informací klikněte na modré plus.
Kunětická hora, na jejímž vrcholu (307 m n. m.) se nachází stejnojmenný hrad, je kopec převyšující okolní rovinatý terén o víc jak 80 metrů. Od parkoviště k hradu je zapotřebí zdolat úsek o délce přibližně 700 metrů, a to pěšky (na přístupové komunikaci platí zákaz vjezdu motorových i nemotorových vozidel). Asfaltová cesta dosahuje sklonu 6 %, místy 10 %, ke konci výstupu na kopec i 13 %.
Podél silnice jsou rozmístěny srubové lavičky, v hlavní sezóně lze využít služeb Kunětického expresu (motorový výletní vláček jezdící v pravidelných intervalech od Perníkové chaloupky ke hradní studni a zpět). Návštěvníci s pohybovým omezením či s nějakým jiným výraznějším zdravotním problémem mohou po předchozí domluvě se správou hradu vjet do zákazu vjezdu a zaparkovat své vozidlo podle instrukcí buď v prostoru u studny (mezi 3. a 4. bránou; pozor ale, ať nezablokujete točnu vláčku), či před 5. bránou (poblíž vstupu do areálu objektu). Ohlaste se vždy u obsluhy parkoviště, bude vás navigovat.
Do pokladny umístěné v barevné dřevostavbě vedle kiosku se dostanete z centrálního nádvoří po cca pět metrů dlouhém mírném stoupání po hrbolaté pískovcové dlažbě. Interiér má pokladna světlý, prostorný, s rovným dlážděným povrchem, u vstupu (rozevíratelné dvoukřídlé dveře) je třícentimetrový dřevěný práh. Pokud se dovnitř nedokážete dostat sami, nebojte se, prosím, požádat o přivolání pokladních - rádi pomůžeme. Nádvoří (nepravidelná, "hrbolatá" pískovcová dlažba) s lavičkami je v návštěvní době volně přístupné, terén pod kaplí směrem k hradnímu paláci stoupá (toto stoupání tvoří úsek o délce 13 metrů s 13% sklonem, poté až ke vstupu do paláce opět rovina). Toalety pro veřejnost se nacházejí na jižní straně nádvoří a nedávno prošly výraznou rekonstrukcí. Jsou relativně prostorné, ale v kabinkách scházejí madla a obecně nejsou ještě příliš uzpůsobeny pro návštěvníky používající vozík (dveře kabinek se otevírají dovnitř). Bezbariérové toalety jsou k dispozici v prohlídkovém okruhu Dušan Jurkovič, básník dřeva (na požádání zpřístupní obsluha pokladny).
Přístupnost prohlídkových tras
- Okruh Dušan Jurkovič, básník dřeva (částečně bezbariérový):
do vestavby s expozicí o architektu Jurkovičovi, prvorepublikové záchraně hradu a jeho stavebním vývoji je zabudována výtahová plošina, která vás vyveze do výstavních prostor. Z vestavby s plně bezbariérovou expozicí se na vozíku lze po nájezdu dostat ještě do šesté brány, konkrétně do historického Jurkovičova Zeleného salonku. Do vyšších pater brány a do jejích půdních prostor pak vede dřevěné schodiště se zábradlím.
Určitě je dobré se, v případě specifických potřeb, před návštěvou tohoto okruhu dopředu ohlásit, abychom vám mohli být k dispozici (zprovoznění a obsluha plošiny, instalace nájezdů, asistence na místě...). - Okruh Kaple (není bezbariérová):
na terasu ke kapli vede 25 schodů, schodiště je opatřeno zábradlím. Před vstupem do kaple se nachází dalších 5 vysokých kamenných schodů. V kapli se lze během výkladu posadit do kostelních lavic. - Okruh Hradní palác s věží (není bezbariérový):
s vozíkem se dostanete na palácové nádvoří, kde probíhají výklady o historii. Můžete nahlédnout do reprezentačních prostor Rytířského sálu, případně za pomoci asistence zdolat 3 schody a sál přímo navštívit. Totéž platí, chcete-li se podívat do severní části paláce (naproti Rytířskému sálu, 3 vysoké kamenné schody a vysoký dřevěný práh). Povrch palácového nádvoří je rovný, tvoří jej pískovcová dlažba. Přístup do vyšších pater a do sklepních prostor už komplikuje schodiště. Návštěvníci, kteří vozík nepoužívají, mají situaci o něco snazší. Schodiště různých délek a typů se v této prohlídkové trase vyskytují od sklepení až do věže, nicméně jsou vždy předělena expozicemi bez větších bariér. Schodiště lemuje zábradlí, po paláci jsou rozmístěny lavičky, kde si lze kdykoliv odpočinout a nabrat sil. Výhodou Kunětické hory je, že si palác procházíte vždy samostatně. Tempo prohlídky můžete tedy bez problému uzpůsobit vlastním potřebám, fyzické kondici a aktuálnímu zdravotnímu stavu.
→ Aktuální servis služeb osobám se specifickými potřebami, poskytovaný územní památkovou správou na Sychrově, pod kterou spadá i Kunětická hora, najdete v tomto odkazu. Užitečnou pomůckou je rovněž projekt Konta Bariéry Mapy bez bariér (obsahuje popis situace na oblíbených turistických cílech v České republice, státních i nestátních).
Zvířata
Na prohlídkové okruhy je vstup se psy a jinými zvířaty zakázán, s výjimkou vodicích a asistenčních psů a též malých zvířat, která lze během prohlídky nést v tašce, košíku, náručí...
Do vnějšího areálu ve správě NPÚ (kopec a okolí, tj. sady, amfiteátr, rondely apod.) a na nádvoří hradu mohou psi pouze na vodítku.
→ Kunětická hora je chráněnou přírodní památkou, kterou obývá řada ohrožených druhů živočichů. Ve zdejších oborách žije lesní zvěř a chováme tu také domácí zvířata. Buďte, prosím, během své návštěvy ohleduplní. Děkujeme.
Cyklisté
V celém areálu Kunětické hory ve správě NPÚ (viz obrázek níže) platí zákaz jízdy na kole. Kolo tu lze pouze vést. Děkujeme za pochopení a za vaše ohleduplné chování na Kunětické hoře, vážíme si toho! Úschovna kol se nachází v restauraci Pod Kunětickou horou, přímo na nádvoří najdete záchytný kovový stojan s omezenou kapacitou, kde můžete své bicykly rovněž odložit.
→ Máte-li cyklistickou SPD obuv ("cvakací") a chcete se podívat do některého z nabízených prohlídkových okruhů, prosíme, přibalte s sebou vhodné boty na přezutí, jinak nemusíte být na prohlídku vpuštěni. Důvodem je ochrana historických dlažeb a povrchů.
Pro děti
Potřebujete-li pro své malé potomky ohřát jídlo v mikrovlnce, přeptejte se, prosím, v pokladně nebo v kiosku.
Jako improvizovaný přebalovací pult může posloužit kterákoli lavička na nádvoří.
V sezóně lze využít služeb Kunětického expresu (výletní motorový vláček jezdící v pravidelných intervalech od Perníkové chaloupky ke hradní studni a zpět).
Prohlídky hradního paláce jsou individuální – stačí zakoupit vstupenku a můžete rovnou vyrazit na samostatnou prohlídku, jejíž délku si určujete pouze vy sami. Výklady o historii jsou volitelné, jinými slovy záleží jen na vás a zájmu vašich potomků, budete-li si chtít výklad poslechnout, či nikoli. Výklad samozřejmě doporučujeme, je vždy podáván srozumitelnou a přístupnou formou.
O víkendech bývá za příznivého počasí v provozu malý dětský koutek v dřevostavbě nad kioskem (hrací kostky, magnetická tabule s puzzle s motivem objektu, stolek se židlemi, které jsou kopií Jurkovičova nábytku; na verandu i terasu lze vstupovat s jídlem a pitím).
Na Kunětické hoře sídlí největší drak, který kdy obýval české hrady. Po rekonstrukci paláce se jen přemístil ze severního křídla do západního a trochu se nám "rozmluvil" ;)
Velkou novinkou je fakt, že z Kunětické hory se stává hrad, který hraje. Přijdťe se přesvědčit a svoje potomky vezměte s sebou. Na Kuňce se nudit určitě nebudete.
Vnější hradní areál nabízí celoročně možnost příjemných procházek. Oba dochované pernštejnské rondely - u studny a pod věží - poskytují krásný výhled do okolí, projít se můžete také po zdejších sadech či lesních stezkách kolem kopce. Podél přístupové cesty na hrad se nachází obora se spárkatou zvěří (jeleni, daňci, srnky, mufloni), od jara do podzimu můžete v areálu potkat navíc stádo našich oveček, které spásají trávu v hůře přístupném terénu.
Zajímavost: V 70. letech se u nás natáčel TV seriál Arabela. Hrad obývali Mekota, Blekota, Pekota, Jekota a další pohádkoví výtečníci, čaroděj II. kategorie Rumburak v jeho zdech našel vítané útočiště a Fantomas tu na poslední chvíli - jak ostatně bývá jeho zvykem - zachraňoval unesenou princeznu Arabelu. Kunětická hora = Rumburakův hrad!
→ Další nabídku pro dětské návštěvníky státních památkových objektů v kraji Pardubickém, Královéhradeckém a Libereckém najdete zde.
Občerstvení
Na severní straně nádvoří v sousedství pokladny se nachází kiosek Na Hoře s příjemným posezením a se základním sortimentem rychlého občerstvení. Jak říká provozovatel, v kiosku najdete ty nejlepší chuťovky od producentů z blízkého okolí. Regionální uzeniny, výběrová káva z Putovní pražírny z Pardubic, řemeslná zmrzlina nebo domácí česnečka, limonády, vyráběné z plodů vyrostlých na Kunětické hoře, a sladké i slané koláče jako od babičky váš žaludek jistě potěší. Pivní fajnšmekři mohou ochutnat Kunětického kastelána, ležák, kterého pro nás vaří pivovar Mordýř z nedalekých Horních Ředic. Tak na zdraví a dobrou chuť!
→ "Tohle by mělo jít příkladem! Žádný smážo," zhodnotil uznale při své návštěvě hradní občerstvení Lukáš Hejlík, autor oblíbené Gastromapy.
Nejbližší klasickou restauraci pak najdete pod hradem, 900 metrů od vstupní brány - restaurace Pod Kunětickou horou (www.podkunkou.cz, ubytování, polední menu, dětské hřiště; k restauraci přísluší ještě tzv. Staročeská stodola - klasická jídla, maso z grilu atd.). Naobědváte se též v restauraci U Nouzů (www.unouzu.cz, na kraji obce Hradiště na Písku, necelé 2 kilometry od parkoviště), nebo si můžete opéct špekáčky na Ohništi pro 12 měsíčků u Perníkové chaloupky či posedět v tamní útulně U všech čertů (www.pernikova-chaloupka.cz, 200 metrů od hradního parkoviště). Další občerstvovací podniky naleznete v bližším i vzdálenějším okolí (např. Němčice, Srch, Staré Hradiště, Dříteč, Sezemice a samozřejmě Pardubice, Hradec Králové...)